Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO III

 Průmysl

 

Finsko je průmyslově velmi vyspělou zemí s tržním hospodářstvím. Na obyvatele vyprodukuje přibližně stejně co ostatní západoevropské státy jako například Francie, Německo, Švédsko nebo Spojené království. Klíčovým hospodářským odvětvím pro zahraniční obchod je průmyslová výroba. Největší podíl průmyslu představuje elektronika (21,6 procenta), výroba strojů, vozidel a jiných technických kovových výrobků (21,1 procenta), dřevozpracující průmysl (13,1 procenta) a výroba chemikálií (10,9 procenta).

Zahraniční obchod se státy Evropské unie tvoří 60% z celkového zahraničního obchodu. Největšími obchodními partnery jsou Německo, Rusko, Švédsko, Velká Británie, USA, Nizozemí a Čína.

 

k největším ve Finsku registrovaných společností podle obratu v roce 2006 nebo 2007 patří např.: Nokia a Neste Oil.

 

Soukromý sektor zaměstnává přibližně 1,8 milionu obyvatel, z toho zhruba třetina má vysokoškolské vzdělání. Míra zaměstnanosti žen je vysoká.


Nokia v Helsinkách

SPOLEČNOST
Ačkoli Finsko získalo nezávislost až na počátku 20. století, národ si uchoval obdivuhodný pocit sounáležitosti. Finská kultura a jazyk se značně liší od ostatních severských států. Po dlouhá období své historie byl finský národ pod nadvládou Švédska a Ruska, ale nikomu se nepodařilo zlomit jeho ducha. Jejich jazyk patří spolu s estonštinou mezi ugrofinské jazyky.

 

 


Obyvatelstvo

Také Finsko je národnostně homogenní zemí, i když má z historických dob významnou švédskou menšinu, koncentrovanou hlavně na jihozápadě (Turku / Abo) a na Alandech. Švédština je stále druhým úředním jazykem, ale její používání slábne. Počet Laponců, kteří hovoří odlišným jazykem a věnují se chovu sobů na severu, klesl již na 2500. V zemi je kupodivu málo přistěhovalců z ciziny, vzrůstá však přítomnost Rusů. Finsko má ze všech severských zemí nejvyšší podíl venkovského obyvatelstva (více než 35 %), což souvisí také s tradicí bydlení v neporušené přírodě. V Laponsku se průměrná hustota pohybuje kolem 2 obyvatel na km2.

 

  

 


Kultura

Stará finská kultura vychází z původního finského pohanství. Vánoční dárky dětem nosí Joulupukki, místní varianta Santy Clause.

Národním finským eposem je Kalevala. Mezi známé spisovatele patří Mika Waltari nebo Tove Janssonová, autorku oblíbených pohádek o Mumíncích. K životu každého Fina neodmyslitelně patří sauna, náleží zde ke standardnímu vybavení domácnosti. Za největšího architekta se považuje Alvar Aalto.

Finská kuchyně vyniká střídmostí a jednoduchostí. Hodně se konzumují ryby a mléčné výrobky. Za místní specialitu je považováno například sobí nebo losí maso.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 26458
Měsíc: 339
Den: 11