Jdi na obsah Jdi na menu
 


FINSKO II

Leden

Studený, temný a depresivní měsíc – v Laponsku je Arktická noc – celý den nevidíte slunce.

Únor

Stejné jako v lednu.

Březen

Dny začínají být delší než noci, přilétají ptáci, ale většina země je stále pokryta ledem a sněhem.

Duben

Jižní Finsko je už zbaveno sněhu, tento měsíc je nejlepší doba na navštívení severu za účelem lyžování.

Květen

Sníh už je pouze v Laponsku, stromy začínají kvést a v lesích je zase slyšet ptačí zpěv, většina výletních míst se v květnu otevírá.

Červen

Nejdelší dny za celý rok (po celé zemi), školákům začínají prázdniny, mění se většina autobusových tras.

Červenec

Na severu Finska je Arktický den – žádná noc, země se utápí v zeleni. Pozor na komáry, kteří se v okolí jezer množí, všechna výletní místa jsou již otevřena.

Srpen

Dny se krátí, ale vegetace stále kvete a roste, koncem měsíce však některé stromy začnou žloutnout a ptáci se vrací na jih. V půlce srpna začíná školákům opět výuka.

Září

Dny a noci jsou stejně dlouhé, teplota je nevyšší za celý rok, ale déšť není nic neobvyklého – půda je pořád vlhká, stromy ztrácí listy.

Říjen

Na jihu je teplota stále příjemná, ale klesá. Na severu již začíná sněžit, ptáci již definitivně odlétli a stromy nemají listy. Dny jsou kratší než noci a často prší.

Listopad

Tento měsíc je pro Finsko velmi typický – tma a zima. Sníh už padá i na jihu.

Prosinec

Nejtemnější měsíc, po celém Finsku hustě sněží, není však příliš tma. Teplota může klesnout až k -30°C.

HOSPODÁŘSTVÍ
Rostlinstvo a zvířena

Finsko je nejvíce zalesněnou zemí Evropy. Lesy pokrývají více než 2/3 plochy země. Dominují borovice a jedle, na severu smrky. Na jihu rostou zejména otužilé listnáče (břízy, olše, osiky). Velkou část severní třetiny zaujímá bažinatá tundra. Ve vyšších polohách převládají mechy a lišejníky, v nižších pak křoviny jeřabin a vrb.

Lesy jsou domovem losů, rysů, lišek, medvědů i vlků, na severu zejména sobů. Řeky a jezera jsou bohaté na lososy a pstruhy, hostí hejna divokých kachen a dalšího vodního ptactva. Podobně jako jinde v severských zemích ukazují lesy, jezera a řeky první známky poškození životního prostředí vlivem kyselých dešťů, které mají původ v emisích převážně střední Evropy.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 27493
Měsíc: 365
Den: 19